İstiklal Caddesi

 

Istiklal Hakkinda

Türkiye deyince İstanbul, İstanbul deyince Beyoğlu ya da diğer bir deyiş ile İstiklal Caddesi. İstanbul’a gelen hemen herkesin görmeden gitmek istemediği bir bölge. Her adımında bir başka tarihi eser, her adımında başka bir yaşanmışlık. Osmanlı döneminden beri var olan bu cadde Beyoğlu’nda Taksimden Tünel’e kadar uzanan bir cadde aslında. Toplam uzunluğu 1400 metre ve 19 yüzyıldan itibaren son derece populer.

Tam orta noktası neresidir sorusuna ise Galatasaray Lisesinin yanında yer alan 50. Yıl Anıtıdır. Bölge tamamen tarih kokar ve İstiklal Caddesine birçok sinema filmi ve dizide  yer alan Tarlabaşı Bulvarı paraleldir.  Zaten İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı Beyoğlu’nun kalbidir. İstiklal Caddesi toplamda 9 mahalleyi idari yönden kapsar durumdadır.

19. yüzyılda popülerleşmesine rağmen aslında Bizans döneminden itibaren etkin olarak kullanılan bir bölge olup tarihi çok gerilere dayanır. Nitekim burada yer alan Saint Antonie Katolik Kilisesi bunun en bariz göstergesidir. Son derece kozmopolit bir bölgedir Hemen her kesimden insan yaşar.

Her biri ayrı bir tarih, ayrı bir kültür, ayrı bir din kokan bu mekânları görmek için bir gün yeterli değildir. Bu tarihi dokuyu yaşayarak anılara dokunarak bölgeyi gezmek kişiyi son derece geliştirecek bir olgudur.

Aslında İstiklal Caddesi yaşamak gibi bir olgudur.

Comments are closed