Alışveriş

Türkiye tekstil pazarı ve ihracatı alanında ilk 10. Sırada yer alıyor. Dünya pazarında bildiğiniz tüm markaların üretim adresi olan İstanbul’da uygun fiyatlı ve marka ürünleri bulmak mümkün. Bunun için en iyi adres de şüphesiz İstiklal Caddesi. Genelde gece eğlenceleri, sokakta ücretsiz internet servisi ile en iyi bahis siteleri gibi internette sörf imkanı, farklı yiyeceklerin bulunabileceği yerleri ve birbirinden farklı mekanları ile bilinen İstiklal Caddesi, eğlencenin yanı sıra alışveriş ve modanın da kalbinin attığı yerdir.

Özellikle caddeden içeri açılan dar ve güzel sokaklarında bulunan pasajlarıyla İstiklal Caddesi, her türden zevke hitap eden ürünler ve her bütçeye uygun seçenekleriyle değerlendirmeye değer.

Terkos PasajıTerkos Pasajı

Beyoğlu pasajları arasında şüphesiz en ünlüsü Terkos Pasajı. İsmini aldığı Terkos Çıkmazı’nda yer alan pasajdaki mağazalar ve dışında bulunan standlar, trendleri yakından takip etmesiyle biliniyor. Satılan malların sık sık değiştiği Terkos’ta spor giysilerden gece kıyafetlerine kadar farklı tarzlarda ürünleri bulmak mümkün. Bu dükkanlarda ayakkabı, çanta ve kolye gibi aksesuarlar da satılıyor. Ucuz kaçış noktası olan Terkos için Melis Alphan “”Penye cenneti,”” yorumunu yaparken, Tülin Kermen yabancı markaları çok ucuza bulabildiği için Terkos’u tercih ettiğini söylüyor. Deniz Marşan ise Terkos’ta daha çok ucuz jean bulduğunun altını çiziyor. Meliha Okur, Pamela Spence ve Okan Can Yantır da kıyafete çok para harcamak istemediği zaman Terkos’a gittiklerini söylüyorlar.

Beyoğlu İş Merkezi

Yine İstiklal Caddesi’nde yer alan Beyoğlu İş Merkezi, Odakule’nin tam karşısındaki binaya yayılıyor. Üç kattan oluşan alışveriş merkezinde trendy ürünlerden şık parçalara kadar aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Aksesuar satan mağazalar da alışveriş meraklılarının önemli duraklarından. Özellikle ürün çeşitliliği konusunda diğer pasajlardan ayrılan Beyoğlu İş Merkezi, sadece biraz basık ve havasız. Ürün kaçırmamak için buraya da Terkos gibi sık sık uğramak gerekiyor. Özellikle ucuz jean ve tişört almayı sevenlerin sık sık uğradığı bu büyük pasaja ilk girişte kaybolabilirsiniz, ama kısa sürede kendi tarzınıza uygun parçaların satıldığı dükkanları belleyeceğiniz şüphesiz.

Atlas Pasajı

Sokak modası takipçilerinin uğrak mekanı Atlas, Beyoğlu’nun ünlü pasajlarından. İki katlı pasajda müzik dükkanlarının yanı sıra kıyafet satan pek çok mağaza bulunuyor. Bunlardan en ünlüleri ise Pulp ve Raven. Campus, Hare, Karga Shop, Park 34, Peri ve Purple da ziyaret edilmesi gerekenlerden.

Anabala Pasajı

İstiklal Caddesi’nde, Turnacıbaşı Sokak’tan sola döndüğünüzda ulaşacağınız Anabala Pasajı’na, Atlas Pasajı’nın arka çıkışından gitmek de mümkün. Gençlere hitap eden kıyafetlerin bulunduğu bu küçük pasajdaki dükkânların her biri kendi tarzıyla ayırt ediliyor. Bunlardan bazıları, Snatch, Crash, Bubblin Wogue, Queens’s Room.

Terkos Pasajı 1Hazzo Pulo Pasajı

Hazzo Pulo Pasajının en önemli ve dikkat çeken özelliği şu an kapalı olan dükkanlar dışında görünümün aynen korunmuş olmasıdır. Şirinlikte sınır tanımayan pasajda parfümeriden takıya, kitabevinden çantaya birçok mağaza ve dükkan yer alıyor. Bir dönemin ünlü şapkacısı M. Katya’nın dükkanı da hala burada bulunuyor. Alışverişiniz ardından pasajın avlusunda bulunan, küçük taburelerle çevrili kafe de soluklanıp, kahvenizi yudumlayıp, günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Her yaştan gençler burada, ilginç sohbetler de çabası, uğranılması gereken bir pasaj!

Halep Pasajı

İstiklal’de Atlas Pasaji’nın tam karşısında alt katında Beyoğlu Sinemasının bulunması nedeniyle Beyoğlu Pasaji olarak da bilinir bazıları tarafından.
Beyoğlu’nun tarihi atmosferinde yer edinen yapılardan biridir bu pasaj. Tıpkı Atlas Pasajı, Çiçek Pasajı, Terkos Pasajı gibi Beyoğlu’nun vazgeçemediği çocuklarındandır.
Pasaja ilk girdiğinizde gümüşçü dükkanları ve CDciler karşılar sizi. İlerlediğinizde ise posterciler, baskı t-shirt dükkanları, giyim mağazaları teker teker selamlar. Sadece alışverişler için ziyaret edilmez Halep Pasajı. Pasajın en üst katında Beyoğlu Pub akşam saatlerinde müdavimleriyle buluşur.

Comments are closed